Niezależnie od tego czy szukasz nowej pracy gdyż chcesz, czy dlatego że musisz, należy zdać sobie sprawę z tego co zdecyduje o sukcesie Twoich działań.
Elementem decydującym będzie to, czy przedstawisz się nowemu pracodawcy jako osoba której on potrzebuje. Jeżeli uda się zrozumieć kogo pracodawca szuka i przygotować Twój profil i działania do punktu widzenia pracodawcy, Twoje szanse wzrosną dramatycznie.
Warto przemyśleć swoje działania, gdyż chaotyczne czyny generują niepotrzebny stres, stratę czasu i energii, a brak efektów w konsekwencji może doprowadzić do utraty wiary we własne możliwości.
Jeżeli nie masz jeszcze planu działania, podpowiedzią mogą być zaprezentowane poniżej kolejne kroki.
Krok 1 – Twój profil
Jeżeli podejmujesz decyzję o poszukiwaniu nowej pracy, zastanów się:
– co chcesz robić w przyszłości,
– jakiej pozycji szukasz,
– jakie masz mocne strony,
– jakie masz umiejętności.
Jest to często zaniedbywany krok, podczas gdy jego brak naraża Cię nie tylko na podejmowanie zbędnych działań, ale także w rezultacie może spowodować podjęcie pracy która nie ma perspektyw lub czyni z Cibie osobą nieszczęśliwą.
Krok 2 – Twoje CV i List Motywacyjny
Pisanie CV i Listu Motywacyjnego bez wykonania pierwszego kroku jest dużym błędem.
Dopiero mając przemyślenia odnośnie Twojego profilu, napisz ogólne, bazowe CV, tylko dla siebie.
Nie wysyłaj go nigdzie!
Będzie ono podstawą do pisania CV pod konkretne oferty na jakie będziesz aplikować.
Gdy aplikujesz, uważnie zapoznaj się z wymaganiami i dopiero wtedy przygotuj swoje CV na tą konkretną pozycję.
CV które wyślesz, musi zawierać te elementy Twojego profilu, których poszukuje przyszły pracodawca. Jednym słowem, pisz CV w odpowiedzi na potrzeby jakie zgłasza przyszły pracodawca.
Nie fantazjuj i nie kłam, gdyż na kolejnych etapach rekrutacji może to być bardzo dokładnie zweryfikowane… Dodatkowe informacje także należy wybierać rozważnie, starając wyobrazić sobie czy dany element pomoże nam z punktu widzenia pracodawcy.
Ewentualny List Motywacyjny powinien być spójny z Twoim CV i powinien potwierdzać dlaczego Twój profil sprawdzi się na tym konkretnym stanowisku.
Krok 3 – Twoje zdjęcie i profile w mediach społecznościowych
Twoje zdjęcie najczęściej decyduje o pierwszym wrażeniu osób rekrutujących.
Zdjęcie w CV, na Linkedin itp. to pierwszy „kontakt wzrokowy” rekrutera, czy pracodawcy z Tobą. Od Twojego zdjęcia zależy czy podświadomie dajesz informację o swoim profesjonalizmie czy może wręcz przeciwnie, o braku staranności lub lekceważeniu.
Usuń lub podmień z profili społecznościowych zdjęcia i informacje niekorzystne dla siebie lub stojące w sprzeczności do profilu zawodowego, który budujesz. To częsty przypadek, gdy przyszły pracodawca, czy rekruter, szuka informacji o zatrudnianych osobach w sieci.
Krok 4 – wyszukiwanie właściwych ofert
Gdy już wiesz jakiego rodzaju pracy szukasz i masz uporządkowany profil oraz szkielet CV możesz zająć się wyszukiwaniem ofert i aplikować na nie.
Każdy sposób dotarcia do nowych ofert i pracodawców warto jest brać pod uwagę. Szczególny potencjał mają w sobie:
– powiadomienie własnej sieci kontaktów o Twoim zainteresowaniu nową pozycją (znajomi, rodzina, kontakty zawodowe…),
– źródła ogłoszeń w internecie: portale typu Linkedin, pracuj.pl itp.
– strony własne firm z branży, z którą wiążemy nasze plany.
Wsparcie w powyżej opisanych tematach, jest często realizowane przez agencje pośrednictwa pracy, doradców personalnych lub coachów w formie dedykowanych, wielodniowych kursów, cykle ćwiczeń, czy spotkań. Powyższy artykuł z pewnością nie wyczerpuje tej tematyki i ma za zadanie podpowiedzieć Ci jeden ze sposobów w jaki możesz się zmierzyć z tym złożonym procesem.
Nie zapomnij także, że zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, także zdalną, to osobny, nie opisany tutaj temat, do którego musisz się także dobrze przygotować.
CV List motywacyjny poszukiwanie pracy Profil zawodowy zdjęcia biznesowe